Klopp: Duhet të kishim fituar finalen kundër Real Madridit

Klopp: Duhet të kishim fituar finalen kundër Real Madridit

Jurgen Klopp rrëfeu se nuk kishte qenë në gjendje të shikonte humbjen e sezonit të kaluar në finalen e Ligës së Kampionëve nga Real Madridi deri në fundjavën e kaluar, duke këmbëngulur se rijetimi i përvojës ishte “torturë”.

Klopp beson se Liverpool duhet të luajë “dy super ndeshje” nëse dëshiron të mposhtë Real Madridin në raundin e 1/8 së finales së  Ligës së Kampionëve, me ndeshjen e parë të planifikuar të zhvillohet të martën në Anfield.

Shorti është një përsëritje e finaleve të UEFA Champions League të 2018 dhe 2022, të cilat të dyja u fituan nga pala spanjolle.

Liverpool shkon në këtë përballje pa formën e tyre më të mirë, megjithëse fitoret ndaj Everton dhe Neëcastle në dy ndeshjet e tyre të fundit u kanë dhënë lojtarëve të Klopp disa arsye për optimizëm.

“The Reds” aktualisht janë në vendin e tetë në tabelën e Premierligës, 19 pikë larg liderit Arsenal.

Real Madrid është i dyti në La Liga, por është tetë pikë prapa rivalit Barcelona.