Grekët nesër në kutitë e votimit: Mitsotakis lufton për mandat të ri, Tsipras pret rastin për fitore

Grekët nesër në kutitë e votimit: Mitsotakis lufton për mandat të ri, Tsipras pret rastin për fitore

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, grekët do të shkojnë nesër (e diele) në kutitë e votimit për të zgjedhur një qeveri që do të drejtojë ekonominë e vendit në mënyrë të pavarur, pa presion nga kreditorët ndërkombëtarë.

Kryeministri konservator, Kyriakos Mitsotakis po kërkon një mandat të dytë pasi përfundoi verën e kaluar një regjim drakonian i kontrollit të shpenzimeve të vendosur verën e kaluar nga kreditorët ndërkombëtarë për të shpëtuar ekonominë greke.

I diplomuari në Harvard, i cili flet anglisht si dhe greqisht, ai ka siguruar rritje të papritur të ekonomisë, rënie të papunësisë dhe një kthim të menjëhershëm në shkallën e investimit në tregun global të bonove.

Borxhet ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar janë shlyer para kohe.

Mitsotakis, 55 vjeç, shihej më parë si fitues i sigurt, por partia e tij e qendrës së djathtë “Demokracia e Re” mund të luftojë për të qëndruar në pushtet ndërsa vendi doli nga një betejë e zhveshur për mbijetesë.

Qeveritë evropiane dhe FMN pompuan 280 miliardë euro në ekonominë greke midis 2010 dhe 2018 për të shmangur falimentimin. Në këmbim, ata kërkuan reforma dhe masa të ashpra për uljen e shpenzimeve.

Një recesion i rëndë dhe vitet e huamarrjes emergjente e kanë lënë shtetin grek me një borxh të madh kombëtar, i cili arriti në 400 miliardë euro në muajin dhjetor dhe ka ulur të ardhurat e familjeve që ka të ngjarë të marrë një dekadë për t’u rikuperuar.

Të rraskapitur pas trazirave politike dhe ekonomike të epokës së shpëtimit, grekët e zakonshëm u zhytën në borxhin privat, pagat e ulëta dhe pasigurinë e punës.

Mitsotakis humbi epërsinë dyshifrore në sondazhet e opinionit pas katastrofës së trenit të 28 shkurtit që vrau 57 njerëz, shumë prej tyre studentë, duke dëmtuar imazhin e qeverisë si moderne dhe të orientuar drejt biznesit.

Parlamenti Evropian po heton gjithashtu skandalet pasi politikanë dhe gazetarë të shquar grekë zbuluan “spyware” në telefonat e tyre. Ky zbulim ka thelluar mosbesimin midis palëve në një kohë kur ndoshta është shumë i nevojshëm konsensusi, vlerëson agjencia.

Gjashtë parti politike pritet të hyjnë në parlament, duke filluar nga nacionalistët skeptikë ndaj NATO-s deri te Partia Komuniste.

Partia greke e ekstremit të djathtë, e themeluar nga një ish-deputet i burgosur me një histori aktivitetesh neonaziste, u ndalua nga Gjykata e Lartë.

Opozita drejtohet nga 48-vjeçari, Alexis Tsipras, ish-kryeministër dhe lider i flaktë i Syrizas së majtë.

Fushatën e kishte fokusuar shumë në katastrofën e trenit dhe skandalin e përgjimeve.

Sondazhet e opinionit tregojnë se zgjedhjet nuk do të nxjerrin një fitues të plotë sipas sistemit të ri të përfaqësimit proporcional, i cili mund të kërkojë zgjedhje të tjera në fillim të muajit korrik, kur sistemi do të kthehej në atë që favorizon partinë fituese me një vend bonus në parlament.

Edhe atëherë, sondazhet e tanishme sugjerojnë se Mitsotakis mund të detyrohet të arrij një koalicion, me partinë dikur të fuqishme socialiste Pasok – e cila u zhduk gjatë krizës – potencialisht të kthejë peshoren.

MARKETING