Erdoğan në Greqi: Nuk ka asnjë problem mes nesh që nuk mund të zgjidhet

Erdoğan në Greqi: Nuk ka asnjë problem mes nesh që nuk mund të zgjidhet

Nuk ka asnjë çështje midis Türkiyes dhe Greqisë që nuk mund të zgjidhet, tha të enjten presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan.

“Është shpresa jonë për të zgjidhur çështjet tona nëpërmjet dialogut konstruktiv, marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë brenda kornizës së ligjit ndërkombëtar,” tha Erdoğan në një konferencë të përbashkët për media me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në Athinë.

“Do të jetë në interes të gjithë rajonit që të arrihet një zgjidhje e drejtë, e qëndrueshme dhe afatgjatë për çështjen e Qipros bazuar në realitetet në ishull,” shtoi ai.

Presidenti Erdoğan tha gjithashtu se do të punojnë me palën greke që deti Egje të kthehet në det paqeje dhe bashkëpunimi.

“Ne duam ta kthejmë Egjeun në një det paqeje dhe bashkëpunimi. Ne aspirojmë të japim shembull për botën me hapat e përbashkët që do të bëjmë si Türkiye dhe Greqi,” tha presidenti turk.

Në lidhje me takimin, Erdoğan tha se të dyja palët shkëmbyen mendime për qëndrimet e tyre në lidhje me Egjeun dhe Mesdheun Lindor.

“Ne u kemi kërkuar ministrave tanë të jashtëm të diskutojnë çështjet e lidhura,” shtoi ai.

Erdoğan foli edhe për luftën e Izraelit në Rripin e Gazës, ku nga sulmet e pamëshirshme izraelite që nga 7 tetori janë vrarë të paktën 16.248 palestinezë dhe më shumë se 43.616 të tjerë janë plagosur.

“Shndërrimi i asaj që ndodhi në një ndëshkim kolektiv të popullit të Gazës, masakrimi i 17 mijë civilëve palestinezë të pafajshëm, prek ndërgjegjen”, tha presidenti Erdoğan. /TRTAlbania/

MARKETING