Biden njofton një paketë të re ndihme prej 225 milionë dollarësh për Ukrainën

Biden njofton një paketë të re ndihme prej 225 milionë dollarësh për Ukrainën

Presidenti amerikan, Joe Biden njoftoi një paketë të re ndihme prej 225 milionë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë një sistem raketor Patriot (i dyti deri më tani) për të forcuar mbrojtjen e saj ajrore.

Biden e njoftoi këtë paketë në një takim me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, në margjinat e samitit të NATO-s.

Paketa përfshin raketa anti-ajrore Stinger, municione për sistemet e raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë ose Himars dhe predha të tjera artilerie 155 mm dhe 105 mm.

SHBA ka ofruar më shumë se 50 miliardë dollarë ndihmë ushtarake që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia në vitin 2022, më shumë se çdo vend.

Në prill, Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA më në fund miratoi 61 miliardë dollarë ndihmë të re ushtarake amerikane për Ukrainën. Mbështetja shumë e vonuar pati kundërshtarë të zëshëm në Kongres dhe u desh një marrëveshje dypartiake për të arritur paketën.

 

MARKETING