Ancelotti “dështon” në Superkupë, Don Carlo humb në finale për herë të parë që nga 2010-ta

Skuadra e trajnerit Carlo Ancelotti humbi ndeshjen finale për herë të parë që nga viti 2010.

Real Madridi humbi nga Barcelona me një rezultat 1-3 në ndeshjen e fundit të Superkupës së Spanjës.

Skuadrat e drejtuara nga specialisti italian nuk kanë humbur në finale në 13 vitet e fundit. Hera e fundit që kjo ka ndodhur deri më sot ishte në gusht të vitit 2010, kur Chelsea e Ancelottit humbi nga Manchester United në Superkupën e FA.
Seria e suksesshme e Ancelottit filloi pas fitimit të FA Cup me Chelsean. Më pas trajneri drejtoi Real Madridin, ku në vitin 2014 fitoi Kupën e Spanjës.

Në të njëjtën kohë, Madridi nuk e fitoi Superkupën e Spanjës, por kjo nuk merret parasysh, pasi atëherë fituesi u përcaktua në dy ndeshje. Pas kësaj, Ancelotti fitoi Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës dhe Kupën e Botës për Klube me Real Madridin.

Trajneri më pas mori drejtimin e Bayernit, me të cilin fitoi dy finale të Superkupës së Gjermanisë.
Pas kthimit në Real Madrid, Ancelotti fitoi finalet e Ligës së Kampionëve, Superkupës së Spanjës dhe Superkupës së Evropës.

MARKETING