Alonso nuk e surprizon Mourinhon, portugezi e parashikoi para pesë vitesh suksesin e spanjollit

Alonso nuk e surprizon Mourinhon, portugezi e parashikoi para pesë vitesh suksesin e spanjollit
11 May 2023, Italy, Rom: Soccer: Europa League, AS Roma - Bayer 04 Leverkusen, knockout round, semifinals, first leg, Stadio Olimpico di Roma. Rome coach Jose Mourinho (r) and Leverkusen coach Xabier Alonso say goodbye after the match. Photo: Oliver Weiken/dpa (Photo by Oliver Weiken/picture alliance via Getty Images)

Xabi Alonso është njeriu që udhëhoqi Bayer Leverkusen drejt titullit të parë në Bundesliga, duke marrë elozhe të shumta. Megjithatë, suksesi i spanjollit duket se nuk surprizon Jose Mourinhon. Në një intervistë të para pesë vitesh, “Special One”, theksoi se Alonso do të bëhej një trajner i madh falë eksperiencës së tij si lojtar në kampionatet elitare të Europës dhe nën drejtimin e trajnerëve më prestigjozë.

“Pozicioni i tij në fushë dhe njohja për futbollin janë fantastike, ka luajtur në Spanjë, Angli dhe Gjermani. Është trajnuar nga Guardiola te Bayern, nga unë te Reali dhe Benitez te Liverpool.

Duke parë karrierën e tij, mendoj se Alonso do të bëjë një karrierë të madhe si trajner”, u shpreh Mourinho në një intervistë të pesë viteve më parë.

MARKETING