Pas vdekjes së një tifozi pezullohet ndeshja ndërmjet Granadas dhe Bilbaos

Ndeshja e La Ligas midis Granada dhe Athletic Bilbao është pezulluar të dielën pasi një tifoz vdiq në tribuna.
Portieri i Atletikës, Unai Simon, nxitoi të tërhiqte vëmendjen e gjyqtarit në minutën e 15-të, pasi tifozët e Granadës i treguan atij për problemin me një prej tifozëve, i cili thuhet se pësoi arrest kardiak, shkruan lajmi.net.
Ndeshja vazhdoi për rreth pesë minuta kur më në fund u ndërpre përsëri. Mjekët e ekipit lanë stolat e tyre në përpjekje për të ndihmuar. Lojtarët qëndruan në fushë deri në minutën e 40-të para se të shkonin në dhomat e zhveshjes.
Arbitri përfundimisht e anuloi lojën dhe liga konfirmoi vdekjen e tifozit. Nuk dha menjëherë shkakun e vdekjes. Gjithashtu nuk ka dhënë asnjë detaj për identitetin e fansit.
Tifozët e Granadës brohoritën emrin e Simon sepse ai paralajmëroi arbitrin për situatën.
Athletic po e fitonte ndeshjen 1-0 pas golit të Inaki Williams në minutën e gjashtë.