Zelensky e konfirmon pjesëmarrjen në takimin e G7-ës në maj të këtij viti

Zelensky e konfirmon pjesëmarrjen në takimin e G7-ës në maj të këtij viti

Volodymyr Zelenskyy do të bëjë një paraqitje virtuale në samitin e ardhshëm të G7 në Japoni. Presidenti ukrainas tha se do t’i bashkohet samitit të majit në Hiroshima përmes një videoje pasi mori një ftesë nga kryeministri japonez Fumio Kishida. Lajmin e njoftoi në një konferencë me Kishida në Kiev.

Kjo do të shënojë herën e dytë që Zelenskyy shfaqet para delegatëve të G7, pas fjalimit në samitin në Gjermani qershorin e kaluar. Kishida bëri një vizitë të papritur në Ukrainë sot për të treguar mbështetjen për Ukrainën. Deri më sot, ai kishte qenë i vetmi lider i G7 që nuk vizitoi Kievin.

Zelenskyy e quajti liderin japonez “një mbrojtës vërtet të fuqishëm të rendit ndërkombëtar dhe një mik të vjetër të Ukrainës”.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif