Xavi dhe Barcelona mund të ndahen keq këtë verë

Xavi dhe Barcelona mund të ndahen keq këtë verë

Në fillim të marsit, Joan Laporta ishte shumë i qartë në një akt publik kur deklaroi se dëshironte të rinovonte kontratën e Xavi Hernandez me Barcelonën.

Skuadra sapo kishte arritur një rezultat të shkëlqyer në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Mbretit kundër Real Madridit dhe kishte filluar të kishte një diferencë të konsiderueshme pikësh në La Liga ndaj rivalëve të tyre.

Gjithçka po shkonte mirë dhe presidenti e bëri këtë njoftim kur trajnerit i kishte mbetur edhe një vit nga kontrata.

Kontakti i parë

Pak javë më parë u zhvillua takimi i parë mes Barcelonës dhe agjentëve të lojtarëve për t’u përcjellë zyrtarisht dëshirën për të rinovuar Xavi për dy sezone të tjera.

Me këtë, trajneri do të kishte kontratë deri në fund të mandatit të presidentit, i cili përfundon në vitin 2026.

Deri këtu mirë, por gjërat nuk do të jenë aq të thjeshta.

Paga e tij është rritur

Kur palët filluan të flisnin për para, ata kuptuan se dallimet ishin thelbësore.

Xavi ka kërkuar rritje shumë të ndjeshme rroge në krahasim me atë që merr për momentin.

Sipas disa burimeve ata e vendosin atë në pak më shumë se dyfishin e asaj që ai merr aktualisht.

Këto kërkesa e kanë kapur Barcelonën, duke qenë se gjendja ekonomike e klubit nuk është më e mira.

Më e paguara

Megjithatë, ajo që kërkon Xavi nuk është ekzagjerim dhe kërkesat e tij nuk kanë të bëjnë fare me atë që fitojnë trajnerë të tjerë si Diego Simeone, Pep Guardiola apo Jurgen Klopp, të cilët janë më të paguarit.

Strategu i Liverpoolit, i cili është i treti në listë, merr rreth 17 milionë euro në vit dhe trajneri i Bluagranasëve nuk është afër kësaj shume.

Vendosmëria e Xavit për të shkuar te Barcelona

Xavi bëri një hap besimi për të ahkuar në Barcelonë një vit e gjysmë më parë pasi në atë kohë punonte në Katar dhe për të nënshkruar për Azulgrana pagoi gjysmën e klauzolës së lirimit.

Al-Sadd kërkoi 5 milionë euro për të liruar trajnerin e tyre dhe kjo shumë u pagua 50/50 mes klubit dhe Xavit.

Përveç kësaj, paga që ai merr aktualisht është shumë më e ulët se paga e zakonshme për një trajner të Barcelonës.

Ankesat krahasuese

Xavi u dorëzua në atë kohë sepse nuk kishte më hapësirë ​​për të negociuar me Fair Play financiar dhe Barcelona thjesht nuk mund t’i ofronte më shumë para.

Megjithatë, tani situata ka ndryshuar dhe trajneri kërkon atë që meriton për sa i përket rrogës dhe gjithashtu sepse vjen në negociata me titullin e ligës nën krah.

Duhet mbajtur parasysh se një pjesë e madhe e skuadrës po paguhet më shumë se trajneri dhe kjo sipas tij nuk është e drejtë.

Xavi, pas asaj që ka bërë, duhet të paguhet më shumë se lojtarët si Franck Kessie apo Andreas Christensen, për shembull.

Në ditët në vijim do të ketë takime të reja për vazhdimin e negociatave.

Përveç samitit mes trajnerit dhe presidentit, përfaqësuesit e tij do të duhet të bisedojnë edhe me Mateu Alemany.

Edhe pse ka predispozicion të mirë nga të dyja palët për arritjen e marrëveshjes, nuk ka asnjë nxitim duke pasur parasysh se i ka mbetur edhe një vit kontratë. /Telegrafi/

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif