Vrasja e policit, Rama: Kambanë alarmi, të thërrasim një konferencë paqeje

Vrasja e policit, Rama: Kambanë alarmi, të thërrasim një konferencë paqeje

Një kambanë alarmi e cilëson kryeministri Edi Rama sulmin e mëngjesit të sotëm në Kosovë ndaj policisë, ku u vra një efektiv dhe u plagos një tjetër.

Teksa kërkoi vendosjen përpara drejtësisë së autorëve, kreu i qeverisë bëri thirrje për organizimin e menjëhershëm të një konference të jashtëzakonshme paqeje nën garancinë e BE, me qëllim moslejimin e përshkallëzimit të situatës.
“Tragjedia e humbjes së jetës së efektivit të Policisë së Kosovës është kambana më e madhe e alarmit deri më sot për rrezikun e vazhdueshëm të eskalimit të krizës së zgjatur në një konflikt të armatosur.

Kriminelët që i morën jetën një njeriu të pafajshëm, i cili shërbente nën uniformën shtetërore të forcave të rendit të Republikës së Kosovës, duhet të dalin përpara drejtësisë. Komuniteti euroatlantik duhet të mbledhë të gjithë forcën e tij imponuese dhe të ulë pa kthim, Kosovën dhe Serbinë në tryezën e Dialogut të Normalizimit.

Thirrja e një konference të jashtëzakonshme paqeje, nën mbikqyrjen e garancinë e Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara, e njëkohësisht marrja e të gjitha masave të jashtëzakonshme me KFOR-in, për moslejimin e eskalimit të mëtejshëm të situatës, janë një domosdoshmëri strategjike jo vetëm për rendin e sigurinë në Kosovë sot, po edhe për paqen e të ardhmen e rajonit nesër, përpara sesa kriza e zgjatur në Veriun e Kosovës të dalë jashtë kontrollit e të kthehet në një zjarr destabilizues për krejt rajonin”, shkruan Rama.

MARKETING