VIDEO/ Revoltë në SHBA, policia vret afro-amerikanin në karrige me rrota

VIDEO/ Revoltë në SHBA, policia vret afro-amerikanin në karrige me rrota

Në SHBA, një tjetër episod po ndez polemikën për përdorimin e tepruar të dhunës nga policia ndaj komunitetit afrikano-amerikan .

Një 36-vjeçar, Anthony Loëe, me këmbët e tij të prera dhe në një karrige me rrota , u qëllua dhe u vra nga oficerët e policisë në Huntington Park, Kaliforninë Jugore . Rrethanat që çuan në vrasjen e afrikano-amerikanit janë të paqarta.

Për këtë arsye, familja e Loëe kërkon që policët të shkarkohen nga puna dhe të akuzohen për vrasje.

Janë pikërisht videot e publikuara për këtë rast që ngrenë dyshime të forta për punën e agjentëve. Ata që qarkullojnë, shkruan CNN, me sa duket kapin momentet para vdekjes së burrit, i cili mbante një thikë: do të ishte përshtypja se sjellja e policisë ndaj burrit ishte tepër agresive.

Incidenti daton të enjten e kaluar, kur oficerët e Departamentit të Policisë së Huntington Park iu përgjigjën një raporti për një goditje me thikë, tha departamenti në një deklaratë.

Agjentët, të cilët mbërritën në vendin e goditjes me thikë, gjetën një person i cili i goditur nga një armë thike.

Ai tha se u sulmua nga një burrë me ngjyrë në një karrige me rrota, i cili “doli nga karrigia e tij me rrota”, vrapoi drejt viktimës “i paprovokuar” dhe “e goditi në anën e gjoksit me një thikë” dhe më pas u arratis me karrocën e tij me rrota.

Viktima më pas është dërguar në spitalin lokal, ku ndodhet në gjendje kritike për jetën.

Policia më vonë e kapi burrin, disa blloqe më tutje, duke mbajtur një thikë. Sipas raportit të policisë, burri ka injoruar urdhrat e oficerit dhe ka kërcënuar se do të “hedhë thikën” në të cilën policët kanë përdorur dy taser për ta ndaluar, por pa sukses.

“I dyshuari tha policia ka vazhduar të kërcënojë agjentët me thikë, duke shkaktuar kështu të shtënat nga një agjent”. Nuk është e qartë se sa oficerë qëlluan në drejtim të tij.

Burri u qëllua në pjesën e sipërme të gjoksit dhe u shpall i vdekur në vendin e të shtënave, tha Departamenti i Sherifit të Vendbanimeve në Los Angeles.