Ushtria izraelite kryen bastisje në Jenin të Bregut Perëndimor, vret 2 fëmijë palestinez

Ushtria izraelite kryen bastisje në Jenin të Bregut Perëndimor, vret 2 fëmijë palestinez

Forcat izraelite filluan një bastisje natën në qendër të qytetit dhe në kampin e refugjatëve Jenin, duke gërmuar rrugët me buldozerë, duke shkatërruar disa dyqane dhe duke bombarduar shtëpi. Ata u larguan nga qyteti pas rreth 18 orë bastisje.

Thuhet se ushtria izraelite bastisi Jeninin e pushtuar gjatë natës, rrethoi kampin e refugjatëve në Jenin dhe tre spitale, si dhe u përlesh me palestinezët.

Në lajmin e televizionit shtetëror palestinez thuhet se më shumë se 100 automjete ushtarake izraelite dhe shtatë buldozerë bastisën kampin e refugjatëve në qytetin Jenin, ndërsa Spitali Shtetëror Jenin, Spitali Ibn Sina dhe Spitali Er-Razi u rrethuan nga ushtria.

Në deklaratën e tij për Anadolu, kryebashkiaku i Jeninit, Nidal al-Ubeydi, theksoi se ushtria izraelite e shpalli qytetin dhe kampin e refugjatëve Jenin si “zonë të mbyllur ushtarake”.

Në deklaratën me shkrim të Ministrisë së Shëndetësisë palestineze njoftohet se forcat izraelite qëlluan dhe vranë dy fëmijë palestinezë me plumba të vërtetë në Jenin.

MARKETING