Unai Emery bëhet trajneri i parë që flet publikisht për Superligën Evropiane

Unai Emery bëhet trajneri i parë që flet publikisht për Superligën Evropiane

Spanjolli i Aston Villas, Unai Emery është bërë trajneri i parë i Ligës Premier që i drejtohet publikisht Superligës Evropiane.

Të enjten, Gjykata Evropiane e Drejtësisë vendosi që UEFA dhe FIFA vepruan kundër ligjit të konkurrencës duke bllokuar formimin e Superligës Evropiane në vitin 2021.
Ajo u prit me një dënim të gjerë pasi A22 Sports Management, kompania që qëndron pas projektit, zbuloi propozimin e tyre ambicioz të formatit të ri.
Manchester United, Manchester City, Chelsea dhe Tottenham Hotspur denoncuan të gjithë Superligën Evropiane teksa goditën konceptin.

Superliga Evropiane është mbështetur vetëm nga dyshja e La Ligës, Real Madrid dhe Barcelona, ​​me Napolin të gatshëm të marrë pjesë në diskutime me klube të tjera të mëdha evropiane për të ndërtuar projektin së bashku.
Aston Villa , e cila është në raundin tjetër të Ligës së Konferencës, synon të arrijë në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm pasi aktualisht zë vendin e tretë në tabelë.
Duke folur përpara ndeshjes së ligës së skuadrës së tij kundër Sheffield United, Emery u pyet për vizionin e fundit të Superligës Evropiane. Ai shprehu kënaqësinë e tij për të luajtur nën garat e drejtuara nga UEFA dhe tha se Superliga e tij është Liga Premier.

“Unë nuk e di se çfarë mund të përgjigjem për këtë, sepse Superliga ime është Liga Premier”, ka thënë fillimisht Emery për Birmingham Live.
“Sigurisht që më pëlqen të luaj në Evropë. Më pëlqen të luaj në Ligën e Kampionëve, Ligën e Evropës dhe Ligën e Konferencës me Aston Villan”.
“Nuk e di saktësisht se si duan të krijojnë një strukturë të re. Unë i respektoj të gjithë dhe çdo vendim, por mund të flas vetëm për mënyrën tonë”.

“Për mua, nuk është më shumë. Fokusi im është ndeshja e nesërme dhe të luaj në Evropë me Aston Villa”, përfundoi trajneri spanjoll.

Ndryshe, një fitore sot ndaj Sheffield United do të bënte që Aston Villa të ngjitej mbi Liverpoolin dhe Arsenalin në krye të ligës. /Telegrafi/

MARKETING