Tre shqiptarë kapen me drogë në Britani në vlerë 4.2 milionë euro

Tre shqiptarë kapen me drogë në Britani në vlerë 4.2 milionë euro

Tre shqiptarë janë akuzuar në lidhje me kapjen më të madhe të drogës në Inverclyde, pasi policia gjeti bimë kanabisi me vlerë 3.6 milionë paund në një bastisje në qendër të qytetit Greenock.

Oficerët hynë në ambientet në West Stewart Street të dielën si pjesë e një operacioni të udhëhequr nga inteligjenca dhe zbuluan fermën gjigante të marijuanës.

Mësohet se të arrestuarit e moshës 37, 32 dhe 25 vjeç janë shtetas shqiptarë.
Detektivët dhe një ekip mjeko-ligjor i Policisë së Skocisë ishin në vendngjarje gjatë gjithë ditës së martë.
Forca konfirmoi se një “sasi e madhe” bimësh ilegale ishte sekuestruar pasi u ekzekutua një urdhër kontrolli në ndërtesë.

“Ky rimëkëmbje thekson angazhimin tonë për të luftuar krimin e rëndë dhe të organizuar dhe për t’i mbajtur komunitetet tona të sigurta nga dëmi i shkaktuar nga drogat ilegale”.

“Mbështetja nga anëtarët e publikut është jetike si pjesë e punës sonë për të sjellë para drejtësisë ata që janë përgjegjës për furnizimin me substanca të paligjshme”, tha detektivi Gordon Smith, njofton noa.

MARKETING