Termocentralin bërthamor në Zaporizhzhia të Ukrainës, rusët e shkëputin nga rrjeti i energjisë

Termocentralin bërthamor në Zaporizhzhia të Ukrainës, rusët e shkëputin nga rrjeti i energjisë

Termocentrali bërthamor Zaporizhia i pushtuar nga ushtria ruse në Ukrainën jugore është shkëputur sërish nga rrjeti elektrik i Ukrainës, thanë autoritetet ruse të hënën, në një incident potencialisht të rrezikshëm dhe gjithnjë e më të shpeshtë të lidhur me raketat e lidhura me konfliktin.

“Për shkak të shkyçjes së linjës së tensionit të lartë Dnipropetrovsk (e lidhur me termocentralin në afërsi të qytetit të Dnipro), termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia humbi furnizimin me energji të jashtme”, njoftoi administrata ruse në Telegram, raporton Arbresh.info.

Menaxhmenti shton se shkaku i ndërprerjes është duke u hetuar dhe thekson se janë ndezur gjeneratorë ndihmës dizel që do të sigurojnë përkohësisht funksionimin minimal të tij. Rezervat e karburantit mundësojnë që gjeneratori të funksionojë për disa ditë.

“Niveli i rrezatimit në termocentral (…) është brenda kufijve të përcaktuar”, thotë administrata e lidhur me kompaninë shtetërore ruse Rosatom.

Kjo është zyrtarisht hera e shtatë që kompleksi masiv bërthamor mbyllet që kur ushtria ruse e pushtoi atë më 4 mars 2022.

Një gjë e ngjashme ndodhi në fillim të marsit pas fushatës raketore ruse, njoftoi operatori shtetëror ukrainas Enerhoatom. Furnizimi me energji të jashtme u vendos më pas pas disa orësh.

Centrali bërthamor, i cili më parë siguronte 20 për qind të nevojave të Ukrainës për energji elektrike, vazhdoi të funksiononte në muajt e parë të ofensivës ruse pavarësisht sulmeve me raketa, por u mbyll në shtator.

Që atëherë, asnjë nga gjashtë reaktorët VVER-1000 të epokës sovjetike nuk ka prodhuar energji elektrike, por centrali është i lidhur me rrjetin elektrik të Ukrainës dhe konsumon energji elektrike për nevojat e veta, veçanërisht për ftohjen e reaktorit.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif