Tensione mes Pekinit dhe Taipeit, Tajvani mobilizon ushtrinë pas stërvitjes së trupave kineze

Tensione mes Pekinit dhe Taipeit, Tajvani mobilizon ushtrinë pas stërvitjes së trupave kineze

Tajvani ka përgatitur avionët luftarakë dhe ka vënë forcat e tij detare dhe tokësore në gatishmëri të lartë në përgjigje të stërvitjeve ushtarake kineze.

“Ne nuk kërkojmë konflikte, por nuk do të shmangim një për të garantuar sigurinë e kombit tonë dhe për të mbrojtur atdheun tonë të bukur”, tha Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit në një deklaratë të enjten.

Ministria dënoi Ushtrinë e Kinës për fillimin e dy ditëve të lojërave luftarake rreth Tajvanit, një lëvizje që ajo e quajti një “provokim irracional”.

Mosmarrëveshja e fundit midis Pekinit dhe Tajvanit vjen tre ditë pasi presidenti i sapozgjedhur Lai Ching-te bëri thirrje, në fjalimin e tij të inaugurimit, që Kina të ndërpresë “frikësimin politik dhe ushtarak kundër Tajvanit”.

 

 

Zyrtarët kinezë e kanë quajtur Lai një “separatist të rrezikshëm” dhe janë zotuar të ribashkohen me ishullin duke përdorur edhe forcë, nëse është e nevojshme.

 

MARKETING