Sulmet ajrore izraelite ndërpresin internetin dhe komunikimin në zona të mëdha të Rripit të Gazës

Sulmet ajrore izraelite ndërpresin internetin dhe komunikimin në zona të mëdha të Rripit të Gazës

Sulmet ajrore izraelite kanë shkatërruar pjesë të mëdha të lagjes Al-Rimal në qytetin e Gazës, duke çuar në ndërprerje të mëdha të internetit dhe komunikimit.

Siç raporton korrespondenti i Anadolu-t, avionët luftarakë izraelitë shkatërruan një numër ndërtesash, përfshirë ato banesore, duke i rrafshuar ato deri në tokë.

Avionët luftarakë shkatërruan një ndërtesë të Kompanisë Palestineze të Telekomunikacionit, duke shkaktuar një ndërprerje të gjerë të internetit dhe komunikimit.

Bastisjet gjithashtu shkaktuan dëme të mëdha në shtëpi dhe prona, si dhe shkaktuar panik të madh mes tyre, me ndërprerjet të energjisë elektrike që goditën disa zona të mëdha.

Kompleksi Mjekësor Al-Shifa gjithashtu u dëmtua nga sulmet ajrore.

Sulmet ajrore intensive pasuan një deklaratë të ministrit izraelit të Mbrojtjes, Yoav Gallant, ku sipas të përditshmes izraelite ‘Yedioth Ahronoth’, ai udhëzoi ushtrinë të intensifikonte sulmet në Gaza.

Në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij, Gallant tha se kryeministri Benjamin Netanyahu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Herzi Halevi, “urdhëruan një rritje të konsiderueshme të intensitetit të sulmeve në Rripin e Gazës”.

Duke theksuar se qëllimi kryesor është eliminimi i të gjitha objektivave të grupit ‘Hamas’, Gallant tha se “kjo është një luftë për të ardhmen tonë dhe marrja e një çmimi të rëndë nga armiku është një kusht i domosdoshëm për praninë tonë në rajon”.

Të shtunën, grupi i rezistencës ‘Hamas’ me bazë në Gaza nisi operacioni “Tufani i Aksasë” kundër Izraelit, duke lëshuar një breshëri raketash. Grupi tha se sulmi i befasishëm ishte në përgjigje të sulmit ndaj xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar dhe rritjes së dhunës së kolonëve.

Ushtria izraelite në hakmarrje nisi një operacion kundër grupit në Rripin e Gazës.

MARKETING