Suedia i bashkohet stërvitjeve të NATO-s si anëtare e plotë për herë të parë

Suedia i bashkohet stërvitjeve të NATO-s si anëtare e plotë për herë të parë

Përafërsisht 9,000 trupa nga 20 vende të NATO-s kanë kryer stërvitje ushtarake në qershor në rajonin e Detit Baltik, një zonë me rëndësi strategjike të shtuar pas pushtimit rus të Ukrainës.

Stërvitjet e këtij viti Baltops janë “të veçanta” pasi Suedia, tani një anëtare e plotë e NATO-s, iu bashkua stërvitjeve për herë të parë që nga hyrja e saj e fundit në aleancë, shkruajnë mediat e huaja.

Stërvitjet, të cilat zgjasin deri të enjten, përfshijnë operacione stërvitore gjithëpërfshirëse duke përfshirë spastrim të minave detare, zbulimin e nëndetëseve, si dhe përgjigjen mjekësore ndaj skenarëve të mundshëm të viktimave masive.
Dhe siç thuhet më tej, synimi kryesor është rritja e ndërveprimit të forcave të NATO-s dhe demonstrimi i përkushtimit të aleancës për sigurinë e përbashkët.

Forcat Goditëse dhe Mbështetëse Detare të NATO-s, së bashku me Flotën e 6-të të Marinës së SHBA-së, po organizojnë stërvitjet, të cilat përfshijnë rreth 50 anije të marinës dhe 45 avionë dhe helikopterë.

Këto stërvitje po mbahen në të gjithë Detin Baltik, si dhe në ishullin strategjik Gotland në Suedi dhe në Lituani, Poloni dhe Gjermani.

Rëndësia e rajonit Baltik është rritur për shkak të tubacioneve të mëdha të gazit që kalojnë nëpër shtratin e detit nga Rusia dhe Norvegjia në Gjermani, Poloni dhe vende të tjera evropiane, përcjell Telegrafi.

Zona është bërë gjithnjë e më e ndjeshme që nga rritja e aktiviteteve armiqësore të Rusisë pas fillimit të agresionit mbi Ukrainë në vitin 2022.

MARKETING