SHBA, dhjetëra të arrestuar në përleshjet mes protestuesve dhe policisë

SHBA, dhjetëra të arrestuar në përleshjet mes protestuesve dhe policisë

Dhjetëra persona janë arrestuar në përleshjen mes protestuesve dhe policisë në Georgia të SHBA-së, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë me shkrim nga Departamenti i Policisë së Atlantës (APD), thuhet se ka pasur përplasje mes policisë dhe protestuesve që donin të ndalonin ndërtimin e Qendrës së Trajnimit të Sigurisë Publike në Atlanta, e cila është planifikuar të ndërtohet në qytetin Atlanta.

Në deklaratë theksohet se protestuesit të veshur me të zeza kanë hyrë në vendin e ndërtimit dhe kanë hedhur gurë të mëdhenj, tulla, kokteje molotovi dhe fishekzjarre ndaj policëve.

Më tej thuhet se materialet në zonën e ndërtimit janë djegur dhe asgjësuar nga protestuesit dhe janë ndaluar 35 protestues.

Personat që protestojnë për ndërtimin e “Qytetit të Policisë” (Cop City) mund të vazhdojnë protestat e tyre edhe në ditët në vijim.