Scholz paralajmëron Kinën: Mos dërgoni armë në Rusi

Scholz paralajmëron Kinën: Mos dërgoni armë në Rusi

Kancelari gjerman Olaf Scholz të enjten i kërkoi Kinës të mos dërgojë armë për të ndihmuar luftën e Rusisë kundër Ukrainës, dhe në vend të kësaj i kërkoi Pekinit të ushtrojë presion ndaj Moskës për të tërhequr forcat e saj.

Në një fjalim në parlamentin gjerman, Scholz tha se ishte zhgënjyese që Pekini ishte përmbajtur nga dënimi i pushtimit rus, megjithëse ai përshëndeti përpjekjet e tij drejt de-përshkallëzimit të një lufte bërthamore.

“Mesazhi im për Pekinin është i qartë: përdorni ndikimin tuaj në Moskë për të nxitur tërheqjen e trupave ruse”, tha ai.

“Dhe mos i dorëzoni asnjë armë Rusisë agresore.”/abcnews