Rritet numri i të vdekurve pas sulmit rus në Zaporizhzhia

Rritet numri i të vdekurve pas sulmit rus në Zaporizhzhia

Numri i të vdekurve pas një sulmi rus në qytetin jugor të Ukrainës, Zaporizhzhia, është rritur në 11.

Trupi i një gruaje u gjet në rrënoja të shtunën, thanë zyrtarët e urgjencës.

Një fëmijë ishte në mesin e të vrarëve në grevën e mëngjesit të së enjtes në një bllok apartamentesh pesëkatëshe, tha shërbimi shtetëror i emergjencës në Telegram.

Në një postim tjetër, zyrtarë nga administrata rajonale thanë se një raketë ruse S-300 kishte goditur ndërtesën.

Duke shkruar në Telegram menjëherë pas sulmit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u zotua të kërkojë llogari nga Rusia.

“Shteti terrorist dëshiron ta kthejë çdo ditë për popullin tonë në ditë terrori”, tha ai.

“Por e keqja nuk do të mbretërojë në vendin tonë.

“Ne do t’i dëbojmë të gjithë pushtuesit dhe ata patjetër do të mbajnë përgjegjësi për gjithçka”.