Pse Manchester City nuk do të ketë simbolin e Ligës së Kampionëve në fanellë, nëse e fiton trofeun

Pse Manchester City nuk do të ketë simbolin e Ligës së Kampionëve në fanellë, nëse e fiton trofeun

Tifozët e Manchester Cityt tashmë po entuziazmohen nga perspektiva për të qenë kampionë evropianë sezonin e ardhshëm, por ata kanë humbur një detaj të madh kur bëhet fjalë për fanellat e tyre.

City e trajtoi Real Madridin në një mënyrë që asnjë skuadër tjetër nuk e ka pasur në Ligën e Kampionëve për një kohë të gjatë, pasi ata i poshtëruan në ndeshjen e dytë.

Edhe para paraqitjes, cilado skuadër që kalonte do të kishte qenë favorit i madh në finalen kundër Interit muajin e ardhshëm.

Megjithatë, është vënë në dukje nga tifozët rivalë se fanella nuk do të duket e tillë pavarësisht se çfarë do të ndodhë në Turqi më 10 qershor, për fat të keq për Cityn.

Kjo sepse Distinktivi i Nderit i UEFA-s, që është ajo që tifozët e Cityt shpresojnë të marrin, nuk jepet vetëm për të fituar një herë titullin evropian.

Ai u prezantua në fillim të sezonit 2000/01 dhe klubet duhet të fitojnë një titull evropian ose pesë herë ose tre herë radhazi.

Kjo do të thotë se vetëm Sevilla, falë suksesit të saj në Ligën e Evropës, Barcelona, ​​Liverpool, Ajax, Bayern Munich, Milani dhe Real Madridi kanë fituar të drejtën për ta mbajtur emblemën në krah.

Tifozët e Cityt nuk do të shqetësohen nëse fanellat e tyre mund të kenë ose jo një distinktiv sezonin e ardhshëm nëse fitojnë tripletën, duke i dhënë fund pritjes së gjatë për trofeun e parë në histori. /Telegrafi/

 

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif