Përplasje mes tifozëve në një stadium në El Salvador, të paktën 12 të vdekur

Përplasje mes tifozëve në një stadium në El Salvador, të paktën 12 të vdekur

Të paktën 12 persona kanë vdekur pas një përplasjeje në një stadium futbolli në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador, kanë thënë zyrtarët.

Incidenti ndodhi gjatë një ndeshjeje midis ekipit vendas Alianza dhe ekipit Fas me bazë në Santa Ana në stadiumin Cuscatlán.

Më pas ndeshja u pezullua.
Presidenti Nayib Bukele e përshkroi ngjarjen si “të paprecedentë” dhe tha se do të nisë një hetim.

Policia kishte thënë më herët se shtatë burra dhe dy gra ishin në mesin e të vdekurve, me të gjitha viktimat mbi moshën 18 vjeç.

Fatkeqësia thuhet se ndodhi kur një numër i madh tifozësh u përpoqën të hynin në stadium pasi portat ishin mbyllur.

Zyrtarët besojnë se disa tifozëve u janë shitur bileta false dhe thanë se një hetim ishte duke u zhvilluar.

Pamjet e shpërndara nga mediat lokale duket se tregojnë tifozët që përpiqen të rrëzojnë barrikadat në hyrje të stadiumit.

Një transmetim i drejtpërdrejtë i ndeshjes i postuar në YouTube tregon se ndeshja është pezulluar pas një zhurme të dukshme në tribunë. Njerëzit më vonë shihen duke u marrë me barela nga shërbimet e urgjencës.

“Ishte një ortek tifozësh që kapërceu portën,” u tha gazetarëve një vullnetar i grupit të ndihmës së parë të Komandove të Shpëtimit.

Luis Alonso Amaya, nga Mbrojtja Civile e El Salvadorit, tha se rreth 500 njerëzve u është dhënë trajtim mjekësor, me shumë të transferuar në spital.

Ministri i Shëndetësisë Francisco Alabi tha se shumica e të plagosurve janë në gjendje stabile dhe se nuk ka pasur raportime për vdekje nga spitalet.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif