Përkundër humbjes nga Newcastle, Luis Enrique arsyetoi sistemin e tij të lojës

Përkundër humbjes nga Newcastle, Luis Enrique arsyetoi sistemin e tij të lojës
Sport Parc des princes (Paris XVIe), le 26 Août 2023 Psg-Lens, 3e journée de ligue 1 Luis Enrique Photo LP / Fred Dugit

Luis Enrique ka mbrojtur sistemin e tij të lojës, 4-2-4, në humbjen 4-1 të Paris Saint-Germain në Ligën e Kampionëve ndaj Newcastle.

Duke folur për Canal+ pas ndeshjes, Enrique deklaroi: “Mendova se ishte për më të mirën, dhe vazhdoj ta bëj. Këto janë lojëra të vështira për t’u jetuar për një trajner. Unë sinqerisht mendoj se rezultati është pak i padrejtë, por jo plotësisht. Urime për Newcastle, ata luajtën futboll shumë të mirë. Ata ishin më efektivë se ne, kurse ne bëmë disa gabime, është e vështirë ta pranosh këtë. Nëse bëni gabime, paguani për këtë. Ne u përpoqëm të krijonim sa më shumë raste përpara portës së tyre, megjithatë nuk ishim aq të suksesshëm. Por rezultati është i tepruar. Rezultati është shumë i madh për ta. Por unë mendoj se nuk e merituam atë rezultat”, shkruan Goal.com, transmeton Klankosova.tv.

Më tutje, edhe Lucas Hernandez u duk se kritikoi taktikat e lojës, duke thënë se ishte zgjedhja e menaxherit për të vënë katër sulmues – ndërsa pranoi se nuk funksionoi.

Si PSG ashtu edhe Newcastle mbeten në kërkim të vendeve në 1/16, me Borussia Dortmund dhe AC Milan, palët e tjera në Grupin F.

MARKETING