“Para se të vdes do të doja të fitoja diçka me ekipin tim shpirtëror, që është Sevilla”, Ramos prezantohet me lot në sy

“Para se të vdes do të doja të fitoja diçka me ekipin tim shpirtëror, që është Sevilla”, Ramos prezantohet me lot në sy

Sergio Ramos, nënshkrimi i fundit i Sevillas për sezonin 2023/24, është prezantuar zyrtarisht të mërkurë mbrëma para tifozëve në stadiumin “Ramos Sanchez Pizjuan” dhe në sallën e shtypit.

Njëri nga mbrojtësit më të mirë në histori të futbollit, Ramos vendosi të rikthehet te Sevilla pas plot 18 vitesh, kur u largua te Real Madridi.

Megjithatë, prezantimi i tij para tifozëve erdhi vetëm mbrëmjen e së mërkurës dhe ishte shumë emocionues për Ramos, i cili pasi doli në fushën e stadiumit dhe pa turmën e tifozëve duke bërtitur, atij iu mbushen sytë me lot.

Ramos ishte emocional edhe në konferencën për shtyp, ku edhe aty iu mbushen sytë me lot, pas pyetjes së parë.

“Për mua është një ditë e paharrueshme, një ëndërr bëhet realitet, kthehem në shtëpi pas 18 vitesh, nuk dihet kur mund të plotësohen, por ndonjëherë ndodhin gjëra dhe kjo është një nga ditët që dua t’i vendos në kornizë dhe t’i ndaj me të gjithë të dashurit e mi që janë këtu”, ka thënë fillimisht Ramos në prezantim.

“Mendoj se do të jetë një ditë ndryshe dhe shumë emocionuese për mua. Dua të shfrytëzoj rastin të falënderoj presidentin, drejtorin sportiv, zëvendës-presidentin, të gjithë ju, tifozët që më dhatë mundësinë për t’u rikthyer në shtëpi. Ju të gjithë më keni bërë të mundur që ta bëj përsëri këtë”.

“Jam i emocionuar sepse do të jetë një ditë e vështirë, kemi kaluar shumë që kur u larguam dhe 18 vjet më vonë ja ku jemi, të fortë, të vendosur. U largova si fëmije, beqar dhe sot kthehem me gruan time, me katër fëmijë. Momenti ishte diçka shumë i afërt dhe emocionues për mua dhe nuk kishte kuptim të merrja një vendim tjetër përveçse të vija këtu”.

“Kur vjen koha për të menduar për t’u rikthyer është një çështje shumë sentimentale dhe emocionale, përmbushja e një ëndrre, mbyllja e një cikli, një lidhje me një hobi që më lindi. Tani mund ta konsolidojmë atë në një nivel sportiv, para se të vdisja. Më pëlqen të fitoj diçka me ekipin tim shpirtëror që është Sevilla. Shpresoj që të mund të kontribuoj në nivelin tim më të mirë për të arritur objektivat e ekipit, të cilat do të ishin të paharrueshme për mua”.

“Kam qenë gjithmonë një person që më kanë prekur emocionet dhe ndjesitë, kur më kanë dhënë mundësinë të zgjedh një projekt është sepse besoj. Është paraqitja ime e parë që nga largimi nga PSG, mund të vazhdoja, por ndonjëherë, për shkak të ndjenjave ti mendon se ka mbaruar ky cikël, nuk është çështje kontrate apo parash apo vitesh”.

“Vendi ku do te takohesha me te gjitha vlerat që kërkoja ishte ne Sevilla. Shpresoj te jem me fat si Ivan [Rakitic] dhe Navas që u kthyen në shtëpi dhe ngritën tituj. Mendoj se mund të fitojmë një titull, La Ligën, Ligën e Kampionëve, e di që është shumë e vështirë sepse askush nuk të jep asgjë, por gjëja e parë është të besosh dhe më pas të përballesh me sfidat hap pas hapi me respektin maksimal për të gjithë”, përfundoi mbrojtësi spanjoll.

 

 

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif