Momenti i ekzekutimit të kandidatit për president në Ekuador

Momenti i ekzekutimit të kandidatit për president në Ekuador

Fernando Villavicencio, kandidati për President në Ekuador, është ekzekutuar me breshëri arme gjatë një takimi në kuadër të fushatës elektorale.

59-vjeçari ishte mes tetë kandidatëve në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të 20 gushtit. Sipas sondazheve të fundit, ai renditej i dyti sa i përket preferencave të votuesve.

Mediat e huaja kanë publikuar video-n e momentin kur Villavicencio qëllohet teksa hipën në makinë i shoqëruar nga rojet e sigurisë. Në video dëgjohen disa mbi 10 të shtëna me armë.

Presidenti Lasso ka reaguar me një postim në Tëitter ku ka shprehur indinjatën për ngjarjen e ndodhur.

“Jam i indinjuar dhe i tronditur nga vrasja e kandidatit presidencial Fernando Villavicencio. Dua t’ju siguroj se ky krim nuk do të mbetet i pandëshkuar. Krimi i organizuar e vrau atë, por do të përballet me peshën e plotë të ligjit”, tha Lasso.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif