Mijëra izraelitë në rrugë për të kërkuar marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve me fraksionet palestineze

Mijëra izraelitë në rrugë për të kërkuar marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve me fraksionet palestineze

Mijëra izraelitë demonstruan të shtunën në Tel Aviv për të kërkuar një marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve me fraksionet palestineze dhe zgjedhje të parakohshme, transmeton Anadolu.

Dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në demonstratën qendrore të mbajtur çdo javë në sheshin Kaplan në qendër të Tel Avivit, duke kërkuar një marrëveshje të menjëhershme të shkëmbimit të pengjeve që çon në lirimin e pengjeve në Gaza, raportoi gazeta Yedioth Ahronoth.

Familjet e pengjeve i kërkuan kryeministrit Benjamin Netanyahu të miratojë marrëveshjen e shpallur të premten nga presidenti amerikan Joe Biden.

Ata iu drejtuan demonstruesve në Tel Aviv me disa fjalime, duke thënë: “Thuaj po marrëveshjes”.

Demonstrata në Tel Aviv pritet të zgjerohet, me protesta të tjera të parashikuara në qytete dhe zona të tjera anembanë Izraelit.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden tha të premten se Izraeli i paraqiti grupit të rezistencës palestineze, Hamas, një marrëveshje trefazore që do t’i jepte fund armiqësive në Rripin e rrethuar të Gazës dhe do të siguronte lirimin e pengjeve të mbajtura në enklavën bregdetare.

Biden i bëri thirrje Hamasit që të pranojë marrëveshjen dhe i kërkoi Netanyahut t’i rezistojë presionit nga anëtarët e koalicionit të tij qeverisës që kundërshtojnë planin.

Zyra e Netanyahut përsëriti të premten synimin e tij për të vazhduar ofensivën e vendit në Rripin e Gazës derisa të arrihen të gjitha qëllimet e luftës së Tel Avivit.

Hamasi tha se do t’i përgjigjet pozitivisht çdo propozimi që përfshin një armëpushim të përhershëm, një tërheqje të plotë nga Rripi i Gazës, përpjekjet për rindërtim, kthimin e të zhvendosurve dhe përfundimin e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të shkëmbimit të pengjeve.

Izraeli ka vazhduar ofensivën e tij brutale në Gaza që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm.

Rreth 36.400 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica dërrmuese gra dhe fëmijë, dhe mbi 82.000 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Gati tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë shndërruar në rrënoja, krahas një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në vendimin e saj të fundit e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në Rafah, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej.

MARKETING