Ligjvënësit amerikanë bëjnë thirrje për drejtësi për gazetaren e vrarë Shireen Abu Akleh

Ligjvënësit amerikanë bëjnë thirrje për drejtësi për gazetaren e vrarë Shireen Abu Akleh

Disa anëtarë të Kongresit u mblodhën para ndërtesës së Capitolit të SHBA-së në Washington të enjten për të kërkuar përgjegjësi për vrasjen e gazetares palestineze Shireen Abu Akleh, transmeton Anadolu.

Ligjvënësit demokratë Ilhan Omar, Andre Carson, Rashida Tlaib, Betty McCollum dhe Jamaal Bowman si dhe Sharif Mansur, Koordinator i Programit të Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, lëshuan një deklaratë për media.

Në konferencën për media të pranishëm ishin edhe mbesa e Akleh, Lina Abu Akleh, nipi Victor Abu Akleh dhe kushërira e saj Jennifer Zacharia. Së bashku me ligjvënësit, ata u bënë thirrje autoriteteve amerikane që të mbajnë përgjegjës Izraelin për vrasjen e saj.

“Asnjë gazetar apo gazetar amerikan që punon për një kompani amerikane nuk duhet të ketë kurrë frikë nga hakmarrja, burgimi apo vdekja se thjesht kryerjen e punën e tij”, tha Carson duke folur në konferencën për media. Ai njoftoi në Twitter se ka ri-dorëzuar projekt-ligjin e titulluar “Drejtësi për Shireen”, i cili kërkon një raport gjithëpërfshirës në Kongres mbi vrasjen e Akleh, e cila ishte shtetase amerikane, nga Izraeli.

“Mbështetja e Kongresit që ata kanë marrë ka qenë vendimtare dhe i ka çuar ata atje ku janë tani, me nisjen e një hetimi penal nga FBI për vrasjen e saj”, tha Lina Abu Akleh.

“Shireen ishte ajo që donte të tregonte histori, që tregonte histori të njerëzve që po luftonin. Por, gjithashtu, ajo ndau sukseset e palestinezëve dhe arritjet e tyre. Ne duam që njerëzit të dinë, veçanërisht audienca amerikane, se Shireen meriton drejtësi, pavarësisht nëse ajo ishte një amerikane palestineze. Çdokush që vritet në këtë mënyrë meriton drejtësi”, shtoi ajo.

Shireen Abu Akleh, një gazetare e Al Jazeera e respektuar gjerësisht për mbulimin e saj të gjerë të Palestinës dhe Izraelit, u qëllua për vdekje teksa mbulonte një bastisje ushtarake izraelite në kampin e refugjatëve Jenin në qytetin Hebron të Bregut Perëndimor të pushtuar. Ajo kishte veshur një jelek antiplumb me mbishkrimin “Press” dhe një helmetë.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif