Këshilltari i qeverisë ukrainase: Putin vizitoi Mariupolin për herë të parë dhe të fundit

Këshilltari i qeverisë ukrainase: Putin vizitoi Mariupolin për herë të parë dhe të fundit

Një zyrtar i qeverisë ukrainase ka folur për vendosmërinë e tij për të mos parë më kurrë Vladimir Putinin në Mariupol.
Oleksii Riabchynl, këshilltar i zëvendëskryeministrit ukrainas, tha për Sky News se lideri rus vizitoi qytetin e pushtuar “për herë të parë dhe të fundit”.

“Ai erdhi për të parë dhe për të thënë lamtumirë, sepse ne besojmë në kundërsulmin tonë pranveror se ne jemi në gjendje të dëbojmë Rusinë nga territori ukrainas,” tha ai.

Riabchynl tha se ishte “e dhimbshme” të shihje liderin rus në Mariupol, por se ai “po përpiqet të jetë optimist”.

Turneu i Putinit gjatë natës në qytetin port në Ukrainën lindore shënoi vizitën e tij të parë në territorin e pushtuar në rajonin e Donbasit që nga pushtimi i tij në Ukrainë.

Por zoti Riabchynl këmbëngul se “askush nuk do ta mbajë mend” rastin. Ai shtoi se ishte “interesante” që zoti Putin kishte zgjedhur të vizitonte një lagje të re të ndërtuar nga ushtria ruse nën mbulesën e errësirës.

Një aparat fotografik “nuk do të ishte në gjendje të fshihte shkatërrimin e madh” pas ndërtesës në dritën e ditës, tha zoti Riabchynl.

Mariupol u rrafshua me tokë kur u pushtua nga Rusia në ditët e para të luftës.

Popullsia e saj tani është vetëm një e dhjeta e asaj që ishte para konfliktit, thotë zoti Riabchynl – një pretendim që Sky News nuk mund ta verifikojë në mënyrë të pavarur. Ai pretendon se Putin po përpiqet të “tregojë një imazh pozitiv për veten” si presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy.
Presidenti rus ka “frikë” të takohet me liderë të ndryshëm botërorë, shtoi Riabchynl – duke iu referuar tryezës gjigante të Putinit, ku ka folur me vizitorët në një distancë të konsiderueshme.

Por tani ai dëshiron të tregojë “një lloj guximi” duke vizituar territorin e pushtuar, shtoi këshilltari, duke e quajtur atë një “vizitë propagandistike”.