Haaretz: Dita më e përgjakshme e Izraelit në Gaza, pikëpyetje për ç’vjen më pas

Haaretz: Dita më e përgjakshme e Izraelit në Gaza, pikëpyetje për ç’vjen më pas

Haaretz deklaroi se vrasja e 21 ushtarëve të ushtrisë izraelite në një incident dëshmon rrezikun e operacioneve tokësore në të cilat përdoren sasi të mëdha eksplozivi dhe gjithashtu vë në pikëpyetje mundësinë e krijimit të një zone tampon në kufirin e Rripit të Gazës.

Gazeta izraelite, në një raport nga Anshel Pfeffer, kujton se operacioni i së hënës nuk ishte hera e parë që grupet izraelite ËhatsApp dhe Telegram u vërshuan me lajme të errëta për ngjarjet e tmerrshme në Rripin e Gazës, herë të bazuara në realitet dhe herë të nxitura nga burime armiqësore, por ajo që doli këtë herë, është se ngjarjet e mëngjesit të së martës ishin të vërteta dhe të pabesueshme.

E marta e 22 janarit ishte “dita më e përgjakshme për Izraelin” që nga 7 tetori i vitit të kaluar, kur tre parashutistë vdiqën në pjesën perëndimore të Khan Yunis, nga gjithsej 24 ushtarë të vrarë në 24 orë. Por 21 ushtarët e tjerë të forcave rezervë, 19 prej tyre nga Brigada 261 e Këmbësorisë dhe dy nga Brigada 205 e Blinduar që punonin përkrah tyre, vdiqën në kampin e refugjatëve Al-Maghazi, vetëm 600 metra larg kufirit.

Pasi dëboi pothuajse të gjithë banorët, ushtria izraelite punoi në Al-Maghazi për të prishur ndërtesa dhe tunele. Dy ushtarë u vranë brenda tankut që siguronte forcat, më pas eksplozivi shpërtheu brenda godinave ku ndodheshin forcat e këmbësorisë, të cilat ishin përgatitur për shpërthim, që rezultoi me vdekjen e 19 ushtarëve.

Shkaku i drejtpërdrejtë i shpërthimeve është ende nën hetim, veçanërisht pasi gjashtë ushtarë u vranë në një tjetër shpërthim të mëparshëm më 8 janar, kur forcat izraelite po përpiqeshin të shkatërronin një tunel nën kampin Bureij. Nëse shkaku i këtij incidenti ishte zjarri i rezistencës palestineze, apo ishte vetëm një lloj aksidenti, këto lloj aksidentesh do të vazhdojnë, thotë gazeta, dhe do të shkaktojnë më shumë viktima se sa në jetën reale duke luftuar.

Oficerët e lartë ushtarakë izraelitë kanë pranuar se përpjekjet për të shkatërruar sa më shumë infrastrukturë ushtarake, tunele dhe ndërtesa të Hamasit përpara se ushtria izraelite të reduktojë praninë e saj duhet të jetë e kushtueshme dhe më 22 janar kostoja ishte 21 ushtarë të vdekur.

Gazeta pyet: A ishte ajo që ndodhi pjesë e një plani më të gjerë për të krijuar një zonë tampon 1000 metra në kufijtë e Izraelit? Përgjigja është se ushtarët dhe oficerët folën për këtë zonë tampon dhe puna në të ishte e dukshme në zonat e afërta në Rripin verior të Gazës, ku të gjitha rrugët ishin rrafshuar, edhe pse ligji ndërkombëtar nuk e lejon këtë.

Megjithëse qeveria izraelite ka siguruar administratën e Bidenit dhe aleatët e tjerë se nuk ka ndërmend të pushtojë asnjë pjesë të Rripit të Gazës dhe se sapo Hamasi të shkatërrohet dhe lufta të përfundojë, ushtria izraelite do të largohet, kjo e fundit do të këmbëngulë që tampon zona është e përkohshme në natyrë, por është e vështirë për qeverinë izraelite të shpallë një tërheqje të plotë nga ajo, duke vënë në dukje se tunelet e pazbuluara ende nga ushtria në muajt e fundit mund të shërbejnë për të operuar nën atë zonë tampon.

Haaretz arrin në përfundimin se në mungesë të ndonjë drejtimi të qartë strategjik nga qeveria Netanyahu, e cila ka dëshmuar paaftësinë e saj për të mbajtur edhe një debat ministror mbi një politikë “të ditës pas” për luftën e saj në Gaza, e vetmja zgjidhje që ushtria izraelite mund të arrijë është shumë e rrezikshme.

Në shkaktimin e viktimave, një zonë e përkohshme tampon që mund ose nuk mund t’i shërbejë qëllimit të saj bëhet gjysmë e përhershme. /tesheshi.com/

MARKETING