Familjet palestineze të “masakruara” nga sulmet izraelite në Gaza

Familjet palestineze të “masakruara” nga sulmet izraelite në Gaza

Ushtria izraelite “masakroi” 15 familje palestineze në të gjithë Gazën duke shënjestruar shtëpitë e tyre gjatë dy ditëve të fundit. Numri i të vdekurve nga sulmet ajrore izraelite në enklavën e rrethuar u rrit në afër 500, thanë zyrtarët palestinezë.

Të paktën 493 palestinezë janë vrarë dhe 2,751 të tjerë janë plagosur në sulmet e vazhdueshme izraelite në Gaza, tha ministria e shëndetësisë në Gaza.

Kombet e Bashkuara thanë se më shumë se 123,000 njerëz janë zhvendosur në Gaza që nga shpërthimi i fundit i dhunës midis Hamasit dhe Izraelit.

“Në kundërshtim me pretendimet e okupimit (izraelit) për shënjestrimin e aftësive të rezistencës, ushtria okupuese (izraelite) kreu 15 masakra duke bombarduar shtëpitë e tyre drejtpërdrejt pa asnjë paralajmërim”, tha Salama Marouf, kryetar i zyrës së mediave në Gaza, në një deklaratë të hënën.

Marouf shtoi se ushtria izraelite është tërësisht fajtore për këto masakra ndaj civilëve.

“Ky realitet i vështirë… kërkon veprim urgjent nga organizatat përkatëse të bashkësisë ndërkombëtare për të frenuar pushtimin (izraelit) që po ndjek politikën e tokës së djegur brenda zonave me banim të dendur,” shtoi ai.

Avionët luftarakë izraelitë shkatërruan gjithashtu një xhami në qytetin perëndimor të Gazës, duke e çuar numrin e përgjithshëm të xhamive të shkatërruara plotësisht në pesë, sipas një korrespondenti të agjencisë së lajmeve Anadolu.

Të hënën herët, ushtria izraelite konfirmoi se kishte goditur mbi 500 objektiva në Gaza gjatë bastisjeve gjatë natës, duke pretenduar se ato ishin objektiva të Hamasit dhe Xhihadit Islamik.

Të paktën 32 palestinezë u vranë të hënën në sulmet e reja ajrore izraelite, duke përfshirë 19 palestinezë të së njëjtës familje në qytetin Rafah në jug të qytetit të Gazës, ndërsa territori i rrethuar pësoi valën më vdekjeprurëse të dhunës në shumë vite.

Pesë palestinezë u vranë në një sulm tjetër që synonte një shtëpi në qytetin Khan Younis në Gazën jugore, shtuan ata.

Katër persona humbën jetën gjithashtu në një tjetër sulm ajror në një shtëpi në lagjen al Zaatar në veri të Gazës. Një sulm izraelit shënjestroi gjithashtu një shtëpi në Deir al Balah në Gaza qendrore, duke vrarë tre persona.

Një vajzë u vra gjithashtu dhe disa njerëz u plagosën në një sulm në një xhami në kampin e refugjatëve Al Shati në perëndim të qytetit të Gazës.

Avionët luftarakë izraelitë organizuan gjithashtu disa sulme ajrore në Beit Lahia në Gazën veriore, tha në një deklaratë Ministria e Brendshme e drejtuar nga grupi palestinez Hamas.

Ushtria izraelite tha se avionët e saj vazhduan të godasin Gazën për të “shkatërruar aftësitë” e Hamasit.

Një deklaratë ushtarake tha se disa poste komanduese u shkatërruan në sulme, duke përfshirë një “aset operacional të përdorur nga Hamasi” i vendosur në një xhami në Jabaliya.

Grupet palestineze në Gaza, ndërkohë, hodhën breshëri raketash në jug të Izraelit. /Tesheshi.com/

MARKETING