“Derby della Madonnina”, formacionet zyrtare

“Derby della Madonnina”, formacionet zyrtare

Kanë kaluar 13 vjet që kur një ekip nga këto dy ekipe kanë arritur në finalen e Ligës së Kampionëve – por kjo është gati të ndryshojë.

Rivalët e qytetit, AC Milan dhe Inter Milan, të cilët, mes tyre, janë kurorëzuar 10 herë kampionë të Evropës, do të përballen të mërkurën në ndeshjen e parë nga dy gjysmëfinalet për kompeticionin më të mirë të futbollit evropian për klube.

Ata eliminuan përkatësisht Napolin dhe Benfikën në çerekfinale, për të vendosur derbin e shumëpritur në “San Siro”.

Interi aktualisht ndodhet në vendin e katërt të ligës italiane, me 63 pikë, dy më shumë se Milani i vendit të pestë.

Kjo do të jetë hera e parë që gjigantët e Milanit do të luajnë me njëri-tjetrin në Ligën e Kampionëve pas të ashtuquajturit “derbi i turpit” të vitit 2005, një çerekfinale e fituar nga Milani, ndeshja e dytë e të cilit u braktis pasi tifozët e egër të Interit nisën një breshëri flakërimesh në “San Siro” futet në fushë me ekipin e tyre shumë prapa në barazim.

Formacionet zyrtare:

Milan: Maignan, Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez, Krunic, Tonali, Diaz, Bennacer, Saelemaekers, Giroud.

Image

Inter: Onana, Darmian, Acerbi, Bastoni, Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco, Dzeko, Lautaro.

Image

Të dy skuadrat janë takuar 235 herë më parë në të gjitha garat, me Interin që ka fituar 87, duke përfshirë dy të fundit në ligë dhe Superkupën e Italisë. AC Milan ka 79 fitore, ndërsa 69 ndeshje kanë përfunduar në barazim.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif