COVID-19 në Kinë, më shumë se 88 milionë njerëz janë infektuar vetëm në rajonin Henan

COVID-19 në Kinë, më shumë se 88 milionë njerëz janë infektuar vetëm në rajonin Henan

Gati 90% e njerëzve në Henan, provinca e tretë më e populluar e Kinës, tani janë infektuar me Covid-19, thonë zyrtarët lokalë të shëndetësisë.

Zyrtari provincial Kan Quancheng zbuloi shifrën – që arrin në rreth 88.5 milionë njerëz – në një konferencë shtypi, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Kina po përballet me një rritje të paprecedentë të rasteve pasi braktisi politikat zero-Covid në dhjetor.

Lëvizja erdhi pas protestave të rralla kundër bllokimeve, karantinave dhe testeve masive.

Kan nuk specifikoi një afat kohor se kur ndodhën të gjitha infeksionet – por pasi politika e mëparshme e Kinës me zero-Covid i mbajti rastet në minimum, ka të ngjarë që shumica dërrmuese e infeksioneve të Henanit të kenë ndodhur në javët e fundit.

Ai tha se vizitat në klinikat e etheve në provincën Henan arritën kulmin më 19 dhjetor “pas së cilës ajo tregoi një prirje të vazhdueshme rënëse”.

Shifrat e provincës Henan janë në kontrast të plotë me shifrat e Covid nga qeveria qendrore

Sipas të dhënave zyrtare, vetëm 120,000 njerëz në vendin me 1.4 miliard banorë janë infektuar dhe 30 kanë vdekur që nga ndryshimi i politikës ndaj Covid-19.

Ndërkohë të dielën, autoritetet raportuan tre vdekje nga Covid në territorin e Kinës, një më shumë se një ditë më parë.

Zyrtarë të tjerë lokalë dhe provincialë kanë dhënë gjithashtu të dhëna shumë të ndryshme nga ato nga qeveria qendrore.

Në prag të Krishtlindjeve, një zyrtar i lartë shëndetësor në qytetin port të Qingdao raportoi se gjysmë milioni njerëz po infektoheshin çdo ditë.

Këto shifra “të rastit” u hoqën me shpejtësi nga raportet e lajmeve.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif