Chollet bisedon me Kurtin: Është momenti për ta zbatuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Chollet bisedon me Kurtin: Është momenti për ta zbatuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Cholet, ka thënë se sot ka zhvilluar një bisedë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, me të cilin ka folur për propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Chollet, përmes një postimin në Twitter, ka thënë se SHBA-të mirëpresin vendimin e Kosovës për të pranuar propozimin e BE-së.

“Kam folur sot me kryeministrin Albin Kurti. Ne mirëpresim vendimin e Kosovës për të pranuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përmes dialogut të lehtësuar nga BE-ja”.

“Tani na duhet zbatimi për të siguruar përfitime të rëndësishme për të dy vendet”, ka shkruar Chollet, transmeton Telegrafi.

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka qëndruar më 11 janar të këtij viti në Kosovë, ku është takuar me krerët e shtetit. Ai me këtë rast para gazetarëve tha se  Kosova duhet të përmbushë të gjitha zotimet në kuadër të dialogut, përfshirë edhe formimin e Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

“Ne besojmë se jemi në një moment kritik. Ne besojmë se Kosova me Serbinë duhet të angazhohen urgjentisht në dialogun e udhëhequr nga Bashkimi Evropian, i cili po punon drejt një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve të përqendruara në njohjen reciproke”, u shpreh ai.

Chollet shtoi se SHBA-ja beson se dialogu është mjeti më është mjeti më i mirë për Kosovën për ta siguruar të ardhmen e saj të plotë evropiane dhe euroatlantike. /Telegrafi/