Borell sot në Shkup, një ditë para takimit të “nxehtë” Kurti-Vuçiq në Ohër

Borell sot në Shkup, një ditë para takimit të “nxehtë” Kurti-Vuçiq në Ohër

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe të Sigurisë dhe nënkryetar i Komisionit Evropian, Josep Borell, komisari evropian për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore Oliver Varhelyi, si dhe përfaqësues të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian dhe institucioneve evropiane po qëndrojnë sot në Shkup  ku mbahet takimi i 16-të i Këshillit për Stabilizim dhe Asociimit ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut me të cilin do të kryesojë kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Në takim do të marrin pjesë edhe zëvendëskryeministri përgjegjës për Çështje Evropiane Bojan Mariçiqi, ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani.

Takimet e Këshillit për Stabilizim dhe Asociim ndërmjet vendit dhe Bashkimit Evropian deri tani janë mbajtur në Bruksel, dhe kjo është hera e parë që një takim i tillë të mbahet në Shkup, që nga ana e Maqedonisë së Veriut vlerësohet “një sinjal të shkëlqyer në vetvete”.

Borelli dhe Varhelyi në vend mbërritën dje vonë pasdite nga Tirana, ku paraprakisht gjatë ditës morën pjesë në takimin e Këshillit për Stabilizim dhe Asociim BE-Shqipëri.

Qëndrimin në vend, Borelli e vazhdon edhe nesër në Ohër, ku do të mbahet raundi i ri i dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimin e BE-së. /SHENJA/