Blinken: Nuk duam përshkallëzim me Iranin, por do të vazhdojmë të mbrojmë Izraelin

Blinken: Nuk duam përshkallëzim me Iranin, por do të vazhdojmë të mbrojmë Izraelin

SHBA nuk po “kërkon përshkallëzim”, por do të vazhdojë të mbrojë Izraelin pas sulmit të Iranit ndaj shtetit hebre, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.

“Ne nuk po kërkojmë përshkallëzim, por do të vazhdojmë të mbrojmë Izraelin dhe të mbrojmë forcat tona në rajon”, tha kreu i diplomacisë amerikane në fillim të takimit të tij me zëvendëskryeministrin irakian, Mohammad Ali Tamim.

“Unë mendoj se kjo fundjavë tregoi se Izraeli nuk duhet të mbrohet kur është viktimë e agresionit… “, tha ai, duke dënuar sulmin iranian si “të paprecedentë në shtrirje dhe shkallë”, sulmi i parë i drejtpërdrejtë nga Irani ndaj Izraelit.

Sekretari amerikan i Shtetit foli sërish për një aktivitet diplomatik intensiv “në 36 orët e fundit, me synimin për të koordinuar një përgjigje diplomatike për të parandaluar përshkallëzimin” në rajon. Shefi i diplomacisë amerikane, siç raporton APE-MPE, është takuar me homologët e tij nga Egjipti, Jordania, Turqia, Arabia Saudite, Britania dhe Gjermania, sipas Departamentit të Shtetit.

Nga ana e tij, Ali Tamim tha se Bagdadi u bëri thirrje të gjitha palëve të përfshira të tregojnë përmbajtje. “Qeveria irakiane paralajmëron se përshkallëzimi në rajon do të evoluojë në një luftë më të gjerë që do të kërcënojë sigurinë ndërkombëtare,” tha ai.

Kryeministri i Irakut Mohammed Shia al-Sudani ndodhet për një vizitë zyrtare në SHBA dhe do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti Joe Biden.

MARKETING