Bjellorusia dënon me 15 vjet burg lideren e opozitës Svetlana Tikhanovskaya

Bjellorusia dënon me 15 vjet burg lideren e opozitës Svetlana Tikhanovskaya

Bjellorusia ka dënuar me 15 vjet burg lideren e opozitës në mërgim, Svetlana Tikhanovskaya, për drejtimin e protestave historike kundër qeverisë së Aleksandër Lukashenkos.

Zonja Tikhanovskaya – e cila u detyrua të ikte në Lituaninë fqinje anëtare të BE-së pas protestave të shkaktuara nga zgjedhjet e diskutueshme presidenciale në 2020, u dënua në mungesë me akuzat për tradhti të lartë dhe “komplot për marrjen e pushtetit”.

Agjencia shtetërore e lajmeve Belta raportoi se ajo ishte në gjyq së bashku me Pavel Latushko, një ish-diplomat dhe ministër i kulturës, i cili u bë një udhëheqës i opozitës.

Z. Latushko u dënua me 18 vjet burg, gjithashtu në mungesë.

Tubimet antiqeveritare që shpërthyen kundër liderit bjellorus Lukashenko, i cili pretendoi se kishte fituar një mandat të gjashtë presidencial.

Tikhanovskaya tha në përgjigje të vendimit të së hënës se ajo do të vazhdojë të mbrojë të burgosurit politikë të ndaluar në vendin e saj autoritar.

“Sot nuk mendoj për dënimin tim. Nuk do të ndalem derisa secili prej tyre të lirohet”, tha ajo në një postim në rrjetet sociale, duke iu referuar mijëra bjellorusëve të dënuar për kundërshtimin e tyre ndaj qeverisë.