Administrata talebane shënon dyvjetorin e udhëheqjes së Afganistanit

Administrata talebane shënon dyvjetorin e udhëheqjes së Afganistanit

Talebanët, të cilët hynë në kryeqytetin Kabul më 15 gusht 2021 dhe morën udhëheqjen e vendit, festuan vitin e dytë në udhëheqjen e Afganistanit, raporton Anadolu.

Në qytetet anembanë vendit, veçanërisht në Kabul, Herat, Mazar-i-Sharif dhe Kandahar, forcat talebane organizuan festime në qytet me armë dhe automjete ushtarake dhe përshëndetën njerëzit.

Pjesëmarrësit në festime shpesh brohoritnin slogane në favor të talebanëve dhe kundër SHBA-së.

Një paradë ushtarake u mbajt në provincën Kandahar, e cila ndodhet në jug të Afganistanit dhe ka një rëndësi simbolike për talebanët.

Gjithashtu, për shkak të mundësisë së kërcënimit të organizatës terroriste DAESH për festimet, forcat talebane morën masa të gjera sigurie për festimet.

Nga ana tjetër, disa gra opozitare nga Afganistani dhe jashtë Afganistanit protestuan në grup kundër talebanëve dhe kërkuan që të hiqen kufizimet e vendosura ndaj tyre.

Talebanët hynë në kryeqytetin Kabul më 15 gusht 2021

Përplasjet mes palëve u intensifikuan në verën e vitit 2021 pas dështimit të negociatave të vazhdueshme midis qeverisë afgane dhe talebanëve në Doha, kryeqyteti i Katarit.

Paralelisht me këtë, largimi i forcave të NATO-s të udhëhequra nga SHBA-ja u përshpejtua dhe talebanët hynë në kryeqytetin Kabul më 15 gusht.

Pas kësaj, pasi presidenti afgan Ashraf Ghani u largua nga vendi, talebanët fituan udhëheqjen në Afganistan.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif