. Lajme – TV-SHENJA

Lajme Archive

Gjenden emigrantët e ngrirë në Bosnjë

Shërbimi i shpëtimit malor i Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës ka gjetur katër emigrantë të ngrirë, të cilët kishin humbur rrugën e tyre në malin Pljeshevica afër Bihaçit. Sipas Shërbimit të Shpëtimit Malor, dy njerëz janë në një situatë të rrezikshme për …

Vdes viktima e pestë e sulmit në Strasburg

Zyra e Prokurorit në Paris ka njoftuar për vdekjen e viktimës së pestë të sulmit në një Treg Krishtlindjesh që ka ndodhur një javë më parë në qytetin francez, Strasburg. Ai është identifikuar si Barto Pedro Orent-Niedzielski, me prejardhje nga Polonia. I …

Mot i vranët dhe i ftohtë

Moti sot pritet të jetë kryesisht me vranësira dhe i ftohtë. Parashikohen edhe reshje të herëpashershmet shiut dhe të borës. Reshje më shumë priten pasdite në pjesët perëndimore të vendit. Temperatura e mëngjesit do të shkojë nga minus nëntë në zero ndërsa …

Ministri i Brendshëm serb ofron dorëheqje

Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, ka ofruar dorëheqjen e tij presidentit Aleksandar Vuçiq dhe kryeministres Ana Brnabiq. Siç raportojnë mediat serbe, ai dyshohet se e bëri këtë pasi i ishte thënë të mos arrestojë përkrahësit e Dragan Djilas …

Letra e Mogerinit, dalin detaje të reja

Tema më e diskutuar në ditën e sotme ka qenë një letër të cilën Mogerini ia ka dërguar Kryeministrit Ramush Haradinaj. Zëdhënësja për Politikat e Jashtme të BE’së, Maja Kocijançiq, ka bërë të ditur se zyrtarët e BE’së, Federica Mogherini, Johannes Hahn …

Kosova ‘nuk kursen’ buxhet për Ushtrinë

Buxheti aktual, konsiderohet i mjaftueshëm për fillimin e procesit të transformimit të Forcës se Sigurisë se Kosovës në një forcë ushtarake. Kuvendi i Kosovës të premten ka miratuar përfundimisht tri ligjet, me të cilat mundësohet që Forca e Sigurisë së Kosovës të …