Zyrtarët amerikanë negociojnë me Hamasin për lirimin e pengjeve amerikane

Zyrtarët amerikanë negociojnë me Hamasin për lirimin e pengjeve amerikane

Zyrtarët amerikanë kanë diskutuar mundësinë e aranzhimit të një marrëveshjeje të njëanshme me Hamasin për të siguruar lirimin e pesë pengjeve amerikane në Gaza, nëse negociatat e vazhdueshme me Izraelin për një armëpushim dështojnë.

Negociatat e tilla do të përjashtonin Izraelin dhe do të ndërmjetësoheshin nga bashkëbiseduesit e Katarit, siç ka qenë rasti me diskutimet e vazhdueshme, raporton NBC News, duke cituar dy zyrtarë aktualë dhe dy ish-zyrtarë amerikanë.

Administrata Joe Biden beson se Hamasi po mban peng pesë amerikanë, të cilët u rrëmbyen gjatë sulmit të 7 tetorit.

Zyrtarët kërkojnë gjithashtu të marrin eshtrat e tre shtetasve të tjerë amerikanë, të cilët besohet se janë vrarë në të njëjtën ditë nga Hamasi, i cili më pas i transportoi trupat e tyre në Gaza.

Zyrtarët ishin të pasigurt për atë që ShBA-ja mund t’i jepte Hamasit, në këmbim të lirimit të pengjeve amerikane, thuhet në raport.

“Por, Hamasi mund të ketë një nxitje për të përfunduar një marrëveshje të njëanshme me ShBA-në, sepse duke vepruar kështu, mund të tensionojë më tej marrëdhëniet midis ShBA-së dhe Izraelit, si dhe të ushtrojë presion të brendshëm politik shtesë, mbi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu”, thanë zyrtarët.

“Një nga ish-zyrtarët tha se diskutimet e brendshme janë zhvilluar gjithashtu në kontekstin nëse mundësia e ndërprerjes së një marrëveshjeje të njëanshme nga ShBA-ja me Hamasin mund të bëjë presion ndaj Netanyahut që të pajtohet me një version të propozimit aktual të armëpushimit,” u tha gjithashtu në raport.

Të shtunën, ushtria izraelite liroi katër pengje gjatë një operacioni ushtarak në kampin e refugjatëve Nuseirat në Rripin qendror të Gazës.

Gjatë operacionit, të paktën 274 palestinezë u vranë dhe 700 të tjerë u plagosën në një bombardim të kampit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës. Operacioni izraelit ka të ngjarë të vështirësojë edhe më shumë përpjekjet e Sekretarit të Shtetit të ShBA-së Antony Blinken, për të siguruar një marrëveshje dhe për të liruar pengjet e tjerë, tha një zyrtar i lartë i administratës për NBC News.

Sigurimi i lirimit të pengjeve izraelite vetëm sa ka forcuar vendosmërinë e Netanyahut për të vazhduar me operacionet ushtarake në Gaza, në vend që të angazhohet për të ndërprerë konfliktin, sipas zyrtarit.

“Megjithatë, zyrtari aktual i lartë amerikan tha se përpjekja për të negociuar një marrëveshje midis administratës Biden dhe Hamasit mbetet një “mundësi shumë reale” nëse marrëveshja aktuale e propozuar e armëpushimit dështon të avancohet”, theksoi raporti.

Që atëherë, më shumë se 37.100 palestinezë janë vrarë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe rreth 84.700 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë në gërmadha mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

MARKETING