Zjarr në një minierë në Kazakistan/ Të paktën 32 të vdekur, disa të tjerë ende të zhdukur

Zjarr në një minierë në Kazakistan/ Të paktën 32 të vdekur, disa të tjerë ende të zhdukur

Të paktën 32 persona kanë vdekur dhe 14 mbeten të zhdukur pas një zjarri në një minierë në Kazakistan, tha të shtunën Ministria për Situatat e Emergjencave.

Operatori ArcelorMittal Temirtau, njësia lokale e prodhuesit të çelikut me bazë në Luksemburg, ArcelorMittal (MT.LU) , tha se 206 nga 252 personat në minierën Kostenko ishin evakuuar pas asaj që dukej të ishte një shpërthim metani. Ai tha se 18 persona kishin kërkuar kujdes mjekësor.

Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev, i cili shprehu ngushëllimet për familjet e viktimave dhe shpalli një ditë zie kombëtare më 29 tetor, urdhëroi kabinetin e tij të ndalojë bashkëpunimin për investime me ArcelorMittal Temirtau.

Kompania tha se kishte pezulluar funksionimin e minierave të njësisë së qymyrit për 24 orë për kontrolle të mbrojtjes së gazit. Qeveria dhe kompania konfirmuan gjithashtu se po punonin për të finalizuar një marrëveshje për shtetëzimin e kompanisë, e cila drejton fabrikën më të madhe të çelikut në vend.

MARKETING