Zelensky paralajmëron se Rusia është e vendosur të nisë “një ofensivë të madhe” në Ukrainë

Zelensky paralajmëron se Rusia është e vendosur të nisë “një ofensivë të madhe” në Ukrainë

Presidenti ukrainas thotë se vendi i tij po përgatitet për një ofensivë të përtërirë nga Rusia, e cila ai beson se do të “hedhë gjithçka që u ka mbetur” në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Volodymyr Zelensky, i cili po fliste në fjalimin e tij të natës, tha se ofensiva do të ishte përpjekja e Moskës për të “ndërruar valën e luftës dhe të paktën të vonojë humbjen e saj”.

“Ne duhet të prishim këtë skenar rus. Ne po përgatitemi për këtë. Terroristët duhet të humbasin. Çdo përpjekje për ofensivën e tyre të re duhet të dështojë”, tha ai.

Të martën, inteligjenca ukrainase sugjeroi se Rusia mund të sulmojë njëkohësisht nga veriu ose lindja në muajt e ardhshëm.

Një zëdhënës i drejtorisë së inteligjencës të ministrisë së mbrojtjes ukrainase, Andrii Cherniak, tha se Moska nuk ka plane t’i japë fund luftës së saj dhe në vend të kësaj mund të jetë duke përgatitur një ofensivë të re.

Cherniak shtoi se strategjia e Moskës ka të ngjarë të jetë që të mbajë një korridor tokësor për në Krime dhe të pushtojë plotësisht rajonin lindor të Donetskut.

MARKETING