Zelensky njofton plane për të vazhduar kundërsulmin në 2023 dhe 2024

Zelensky njofton plane për të vazhduar kundërsulmin në 2023 dhe 2024

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy njoftoi sot plane për të vazhduar kundërofensivën për pjesën e mbetur të vitit 2023 dhe në vitin 2024, transmeton Anadolu.

“Ne kemi një plan, qytete konkrete, drejtime konkrete, kemi një qëllim se ku do të shkojmë, në cilin drejtim do ta drejtojmë ofensivën”, tha ai në një konferencë për shtyp në YouTube.

Presidenti ukrainas pranoi vështirësitë në vijën e frontit dhe tha se Ukraina nuk pati sukses sepse mori më pak armë nga Perëndimi sesa pritej.

“Ne do të përpiqemi të tregojmë rezultate këtë vit”, tha ai. “Kemi një plan për vitin e ardhshëm, por nuk mund të ndaj detajet e tij”, shtoi Zelenskyy.

Zelenskyy tha gjithashtu se “disa njerëz” prisnin “sukses të shpejtë” nga kundërsulmi ukrainas, me sa duket duke iu referuar komenteve të komandantit të përgjithshëm ukrainas Valerii Zaluzhnyi, i cili u tha mediave më herët se konflikti ukrainas është aktualisht në një “ngërç”.

MARKETING