Ukraina deklason Rusinë – ia vrau 800 ushtarë brenda një dite

Ukraina deklason Rusinë – ia vrau 800 ushtarë brenda një dite

Ushtria ukrainase tha të enjten se 800 ushtarë rusë u vranë një ditë më parë, kryesisht në luftimet në rajonin lindor të Donetsk, ndërsa aleatët perëndimorë premtuan furnizime me automjete të blinduara luftarake, por jo tanket që Ukraina dëshiron.

Kjo vjen pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij të natës se trupat ukrainase jashtë Bakhmut po u shkaktonin humbje të shumta kundërshtarëve të tyre dhe Rusia po ndërtonte forcat e saj në rajon, transmeton Telegrafi.

Duke dhënë përmbledhjen e rregullt të mëngjesit të luftimeve, ushtria e Ukrainës tha se forcat e presidentit rus Vladimir Putin ishin të përqendruara në një ofensivë në sektorin Bakhmut dhe sulmet e tyre në sektorët Avdiivka dhe Kupiansk ishin të pasuksesshme.

Ushtria shtoi se më shumë se 800 ushtarë rusë, një avion, një helikopter dhe tre tanke u shkatërruan gjatë ditës së kaluar.

Gjithashtu, ushtria raportoi një numër të paspecifikuar viktimash civile si rezultat i sulmeve ajrore, raketore në qytetin kryesisht të rrënuar, të kontrolluar nga Ukraina, Bakhmut dhe dy qytete të tjera në rajonin e Donetsk – Kostiantynivka dhe Kurakhove.

MARKETING