U kap pa rrip sigurimi në makinë, policia ndëshkon Kryeministrin britanik

U kap pa rrip sigurimi në makinë, policia ndëshkon Kryeministrin britanik

Kryeministri Rishi Sunak është gjobitur pasi nuk ka vendosur rripin e sigurimit në një makinë në lëvizje gjatë xhirimit të një videoje në rrjetet sociale.

Thuhet se Sunak ka pranuar plotësisht se ky ishte një gabim dhe ka kërkuar falje, duke shtuar se ai do të paguajë gjobën.

Pasagjerët e kapur duke mos vendosur rripin e sigurimit kur është i disponueshëm mund të gjobiten me 100 paund.

Kjo mund të rritet në 500 £ nëse çështja shkon në gjykatë.

Kryeministri ishte në Lancashire kur u filmua video, gjatë një udhëtimi në veri të Anglisë.

Videoja – për të promovuar raundin e fundit të qeverisë për “nivelimin e shpenzimeve” – ​​u postua në llogarinë e Z. Sunak në Instagram.

Është hera e dytë që zoti Sunak merr një njoftim fiks për penalitet gjatë kohës që ishte në qeveri.

 

MARKETING