Trump nis fushatën e zgjedhjeve në SHBA me sloganin “Do ta mbarojmë punën”

Trump nis fushatën e zgjedhjeve në SHBA me sloganin “Do ta mbarojmë punën”

Donald Trump e ktheu orën në elementët më të errëta të presidencës të shtunën me një fjalim të zjarrtë që tregoi se kërcënimi ndaj demokracisë amerikane nuk ka përfunduar.

Pas fillimit të fushatës së tij, Trump i përcaktoi zgjedhjet e 2024 si “beteja përfundimtare” për Amerikën.

Ish-presidenti, i veshur me kostum të errët, këmishë të bardhë dhe kravatë të kuqe, gjithashtu i shpalli luftë partisë së tij Republikane për kënaqësinë e tifozëve të zjarrtë në turmë duke brohoritur “Trump! Trump! Trump!” dhe “SHBA! SHBA! SHBA!”

Rivalja e Trump, Nikki Haley kërkon mbështetje nga republikanët “të lodhur nga humbja”.

Sondazhet e opinionit sugjerojnë se kontrolli i Trumpit në parti po rrëshqet në vazhdën e kryengritjes së 6 janarit 2021, dhe një performance zhgënjyese afatmesme. Por ai vazhdon të sundojë në Konferencën e Veprimit Politik Konservator (CPAC), e cilësuar si mbledhja më e madhe vjetore e konservatorëve në bazë.

Duke ushqyer energjinë e një turme që mbante kapele “Make America great again” (Maga) dhe e shikuar nga ish-presidenti i ekstremit të djathtë të Brazilit Jair Bolsonaro, Trump iu kthye gjuhës autoritare që karakterizoi ngritjen e tij politike shtatë vjet më parë.

“Në vitin 2016, unë deklarova: Unë jam zëri yt,” tha ai, duke folur për pak më shumë se 100 minuta nga një skenë e ndezur blu dhe e kuqe në një sallë balluke me shpellë në fjalimin përmbyllës të ngjarjes CPAC në Maryland. “Sot shtoj: Unë jam luftëtari juaj. Unë jam drejtësia juaj. Dhe për ata që u është bërë padrejtësi dhe tradhtuar: Unë jam ndëshkimi juaj”, tha ai./Opinion.al