Tre të vdekur dhe 16 të plagosur nga një shpërthim municionesh në Rusi

Tre të vdekur dhe 16 të plagosur nga një shpërthim municionesh në Rusi

Një shpërthim municioni i shkaktuar nga trajtimi “i pakujdesshëm” i një granate në rajonin rus të Belgorodit në kufirin me Ukrainën vrau tre ushtarë dhe plagosi 16, raportuan të dielën agjencitë ruse të lajmeve.

Shpërthimi ndodhi në një qendër kulturore të ripërcaktuar për forcat e armatosura të Rusisë për të ruajtur municionet, njoftuan agjencitë shtetërore të lajmeve, duke cituar shërbimet lokale të urgjencës për numrin.

Tetë persona të tjerë të shërbimit u raportuan ende të zhdukur që nga mbrëmja e së dielës, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.
“Si rezultat i shpërthimit të paqëllimshëm të një granate dore nga një rreshter në një konvikt … shpërtheu një zjarr. Gjashtëmbëdhjetë ushtarakë, përfshirë fajtorin, janë dërguar në spital. Tre të tjerë vdiqën”, thanë shërbimet lokale të urgjencës në një deklaratë e cituar nga agjencitë e lajmeve.

Agjencia e lajmeve TASS tha se zyrtarët lokalë thanë se “përdorimi i pakujdesshëm” i granatës shkaktoi shpërthimin e saj.

Kanalet 112 dhe Baza Telegram, të lidhura me agjencitë ruse të zbatimit të ligjit, thanë se të vdekurit dhe të plagosurit ishin rekrutë të thirrur për të luftuar në Ukrainë nën një përpjekje mobilizimi.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif