Tërmeti në Turqi, OBSH: Numri i viktimave mund të 8-fishohet

Tërmeti në Turqi, OBSH: Numri i viktimave mund të 8-fishohet

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm në Turqinë juglindore, afër kufirit të Sirisë, mund të 8-fishohet, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë. Numri, i cili aktualisht është në më shumë se 2,700 njerëz, është rritur me shpejtësi që nga tërmeti i parë që goditi herët në mëngjesin e së hënës.

Rreth 12 orë më vonë, një lëkundje e dytë e fuqishme goditi veriun. Ekipet e shpëtimit po krehin malet me rrënoja në kushte ngrirjeje dhe dëbore për të gjetur të mbijetuar. Vendet në mbarë botën po dërgojnë mbështetje për të ndihmuar përpjekjet e shpëtimit, duke përfshirë ekipet e specializuara, qentë snifer dhe pajisjet.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA tha se tërmeti me magnitudë 7.8 goditi në orën 04:17 me orën lokale (01:17 GMT) në një thellësi prej 17.9 km (11 milje) pranë qytetit të Gaziantep. Sizmologët thanë se tërmeti i parë ishte një nga më të mëdhenjtë e regjistruar ndonjëherë në Turqi. Të mbijetuarit thanë se u deshën dy minuta që lëkundjet të ndalonin.

Tërmeti i dytë ishte me magnitudë 7.5 ballë dhe epiqendra e tij ishte në rrethin Elbistan të provincës Kahramanmaras. Një zyrtar nga Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë tha se ishte i pavarur nga lëkundjet e mëparshme dhe jo një pasgoditje. OBSH ka paralajmëruar se këto shifra ka të ngjarë të rriten deri në tetë herë, pasi shpëtimtarët gjejnë më shumë viktima në rrënoja.

“Gjithmonë shohim të njëjtën gjë me tërmetet, për fat të keq, që është se raportet fillestare të numrit të njerëzve që kanë vdekur ose që janë plagosur do të rriten mjaft ndjeshëm në javën në vijim”, tha zyrtarja e lartë e urgjencës së OBSH-së për Evropën, Catherine Smallwood.