Tërmeti në Ekuador/ Humbin jetën katër persona, raportohet për dëme të mëdha

Tërmeti në Ekuador/ Humbin jetën katër persona, raportohet për dëme të mëdha

Një tërmet i fortë tronditi Ekuadorin jugor dhe Perunë veriore të shtunën, duke vrarë të paktën katër persona, dhe të tjerë janë bllokuar nën rrënoja, ekipet e shpëtimit ndodhën në vendgjarje, por linja të rëna elektrike dhe rrënojat po u vështirësojnë punën.

Studimi Gjeologjik i SHBA-së raportoi një tërmet me magnitudë rreth 6.8 ballë, me qendër në brigjet e Paqësorit, rreth 80 kilometra në jug të Guayaquil, qyteti i dytë më i madh i Ekuadorit.

Presidenti i Ekuadorit, Guillermo Lasso, ka postuar një mesazh në Twitter duke u kërkuar banorëve të qëndrojnë të qetë.

Një viktimë ishte një pasagjer në një automjet të shtypur nga rrënojat nga një shtëpi në komunitetin Ande të Cuenca, sipas Sekretariatit të Menaxhimit të Rrezikut, agjencia e reagimit emergjent të vendit të Amerikës së Jugut.

Në shtetin bregdetar të El Oro, tre persona vdiqën dhe disa u bllokuan nën rrënoja, raportoi agjencia. Në komunitetin e Machala, një shtëpi dykatëshe u shemb para se njerëzit të mund të evakuoheshin, një skelë u hap dhe muret e një ndërtese u plasën, duke bllokuar disa persona.

Agjencia tha se zjarrfikësit po punojnë për të shpëtuar njerëzit ndërsa Policia Kombëtare po vlerëson dëmet, puna e tyre është vështirësuar nga linjat e rrëzuara që ndërprenë shërbimin telefonik dhe elektrik.

Në Guayaquil, rreth 270 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit, Quito, autoritetet raportuan çarje në ndërtesa dhe shtëpi, si dhe disa mure të shembur. Autoritetet urdhëruan mbylljen e tre tuneleve të automjeteve në Guayaquil, të cilat ankorojnë një zonë metroje prej mbi 3 milionë banorësh.

Videot e shpërndara në mediat sociale tregojnë njerëz të mbledhur në rrugët e Guayaquil dhe komunitetet aty pranë. Njerëzit raportuan se objektet binin brenda shtëpive të tyre.

Tërmeti u ndje edhe në Perunë veriore, ku janë prekur disa shtëpi.

Ekuador është veçanërisht i prirur ndaj tërmeteve. Në vitin 2016, një tërmet me qendër më në veri në bregun e Paqësorit në një zonë më pak të populluar të vendit vrau më shumë se 600 njerëz.