Të paktën 44 të vrarë nga sulmet në Burkina Faso

Të paktën 44 të vrarë nga sulmet në Burkina Faso

Të paktën 44 civilë u vranë në dy sulme të ndryshme në fshatra në veri të Burkina Fasos, thanë autoritetet atje.

Një guvernator lokal, Rodolphe Sorgho, fajësoi terroristët për sulmet “të neveritshme dhe barbare”, pa përmendur një grup specifik.

Në një deklaratë, Sorgho dha “ngushëllimet e tij të sinqerta për familjet e pikëlluara dhe u uroi shërim të shpejtë të plagosurve”, shkruan CNN.

Pak detaje të tjera ishin të disponueshme në lidhje me incidentet, por një banor i një prej fshatrave i tha AFP-së se “një numër i madh terroristësh” sulmuan vonë të enjten, me të shtëna armësh gjatë natës.

Burkina Faso është një nga qarqet më të varfra në botë dhe është bërë epiqendra e dhunës nga militantët islamikë të lidhur me Al Kaedën dhe Shtetin Islamik.

Dhuna filloi në Malin fqinj në vitin 2012, por që atëherë është përhapur në të gjithë hapësirën e rajonit Sahel në jug të shkretëtirës së Saharasë.
Zona të mëdha në veri dhe lindje të Burkina Fasos janë bërë të paqeverisshme që nga viti 2018. Miliona njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre, nga frika e bastisjeve të mëtejshme nga persona të armatosur që shpesh zbresin në komunitetet rurale me motoçikleta.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif